sierpień, 2020

02sie14:0021:00Międzynarodowy Festiwal Teatralny WertepHajnówka

more

szczegóły wydarzenia

Tegoroczna edycja, jeszcze bardziej niż poprzednie, zespoli się z otaczającą nas naturą i otrzyma podtytuł „NATURALNIE WERTEPOWE STRONY ŚWIATA”. W towarzystwie magicznych paproci zaklinamy rzeczywistość i udajemy się w podróż poprzez wsie i miasta Podlasia, by wraz z Wami celebrować ciepłe letnie dni i spokoje wieczory wśród aktorów, kuglarzy, sztukmistrzów, performerów i muzyków.

2 sierpnia zagościmy w Hajnówce (amfiteatr).

W programie:

14:00 (40″)
PINA POLAR „W stronę niebezpieczeństwa” /PL/DE/PT/
Pina ciągle zaskakuje publiczność oraz udowodnia, że jest najgroźniejszą i najodważniejszą kobietą. Na oczach widzów tworzy rock & roll’owy band dziecięcy, tańczy tygrysią choreografię z hula hoopami, a na koniec chce latać! Przedstawienie Piny jest energetyczną bombą w każdym miejscu na Ziemi, gdzie wystąpiła, a było to już w Europie, Indiach, Ameryce Środkowej oraz Południowej.

14:30 – 17:00
FUNDACJA HABITAT FOR HUMANITY „Żywe Biblioteki”
Okazja do przyjaznej, osobistej, nieformalnej rozmowy z reprezentantem/tką grupy doświadczającej stereotypów, uprzedzeń, wykluczenia i dyskryminacji. Projekt edukacyjny zorganizowany przez Fundację Habitat for Humanity Poland, w ramach Build Solid Ground. Istotą projektu jest zwracanie uwagi na pogłębiający się niemal na całym świecie kryzys mieszkaniowy. Fundacja Habitat for Humanity Poland działa na rzecz poprawy warunków mieszkaniowych osób niezamożnych oraz zapobiegania bezdomności.

15:00 (30″)
TEATR BARNABY „O Pryszczycerzu i królewnie Pięknotce /PL/
O rękę Królewny Pięknotki ubiegają się trzej kandydaci: Książę Bławatek, Baron Modniak, Królewicz Piękniewicz oraz znacznie ustępujący im urodą Rycerz Pryszczycerz z tajemniczo opuszczoną przyłbicą. Królewna poddaje zalotników dość zaskakującej próbie. Kto jej sprostał i stanął na ślubnym kobiercu? Sprawdźcie sami, poznając zabawną historię. Spektakl grany lalkami i w żywym planie przez 1 aktora o wielu twarzach i głosach.

15:00 – 18:00
MOUNCIER ROVE „RETROKOLEJKI CYCLING”
Entuzjasto roweru! Fanie kolei! Czeka Cię emocjonujący wyścig! Zdrowa rywalizacja w zachwycającej oprawie. Pedałując na historycznych rowerach uruchomiasz makietę magicznego świata retro z lokomotywą i wagonikami. Zabawa dla dzieci, młodzieży i osób o niskim i wysokim wzroście.

15:30 (50″)
FUNDACJA SZTUKMISTRZE „Szafa Show” /PL/
Zakręcone, szalone, prawdziwie ogniste uliczne widowisko, gdzie zdarzyć może się wszystko. Ninja, Panda i Dyrektor Cyrku prezentują fireshow, jakiego jeszcze nie widzieliście, z zaskakującym finałem, którego długo nie zapomnicie. Widowisko pełne jest gagów oraz interakcji z publicznością, przekraczając granice między fireshow a teatrem ulicznym.
*uwaga: błyski, ogień, pirotechnika
**spektakl „szeptany” / indywidualna audiodeskrypcja na żywo

16:30 (30″)
CIE ALSAND „Kulot” /FR/CHE/
Poznali się w szkole nowego cyrku. Zostali parą i specjalistami od bawienia ludzi i dzielenia się talentem cyrkowym. Żonglują dosłownie i w przenośni, śpiewają, wymyślają nowy język i bawią widzów na 100 sposobów. Opowiadają historię miłosną (prawie prawdziwą), która zakończyć się może nawet ślubem. Zobaczymy!

17:00 (30″)
CIE ALSAND „Ite Missa Est” /FR/
Kim jest dziwna postać: Millesime? Płaczącą, wdową, kapłanką? Jedno jest pewne: że ceremonia pożegnalna nie odbędzie się zgodnie z planem. Podążymy za kapłanką w powolnej procesji. Będziemy tak cicho, jak to tylko możliwe… Żaden hałas nie będzie tolerowany! A niektórzy zostaną wyznaczeni do zwijania czerwonego dywanu prowadzącego do… Koniec nie jest znany.

17:30 (30″)
A3TEATR „Zmysły” /PL/EKS*/
Wszystkie zmysły, czyli: Stepujące Gałki Oczne, Wrzeszczące Uszy, Pomocna Dłoń, Nos z Niespodzianką i Ust Korale zapraszają na sentymentalną paradę uliczkami miasta. Tu przystaną, tam się zapatrzą, wspólnie pośpiewają songi romantyczne i znane wszystkim. Należy dołączyć do pochodu. Można także wspólnie pośpiewać, a na pewno nucić ze Zmysłami. Bądźcie z nami, ze Zmysłami!
*EKS – Europejski Korpus Solidarności

18:00 (40″)
EMILIANO SANCHEZ ALESSI „Tei Tei” /ES/
Podobno jeśli czegoś nie możesz naprawić przy użyciu szarej taśmy, to znaczy, że po prostu użyłeś jej za mało. Co można zrobić przy użyciu białej taśmy? To nie tylko niespodzianka, ale taniec z nieznajomym i świetna zabawa, która sklei i połączy wszystko nie dotykając nikogo.

19:00 (50″)
SZTUKMISTRZE „Jemioła&Szwed” /PL/
Dwóch muzyków tworzy cyrkowo-muzyczno-improwizatorsko-kabaretowy duet. Show w ich wykonaniu jest niezwykle różnorodnym widowiskiem pełnym humoru, emocji i świetnej, granej na żywo muzyki.
*uwaga: głośna muzyka
**spektakl „szeptany” / indywidualna audiodeskrypcja na żywo

20:00 (50″)
TEATR AKT „Ja Gore” /PL/
Króluje i inspiruje żywioł ognia – symbol miłości i nienawiści, kreacji i destrukcji, pasji, walki i oczyszczenia. Pierwotna, tajemnicza energia ognia jest kołem napędowym widowiska. Z jednej strony „rozpala” swych animatorów, z drugiej sama staje się plastyczną materią tworzącą przestrzenne obrazy. Taniec, muzyka oraz magia ognia łączą się w jedno, tworząc plastyczny, czasem sentymentalny obraz i sprawiają, że widzowie stają się świadkami swoistego rytuału.
*uwaga: błyski, ogień, pirotechnika

 

ZASADY UCZESTNICTWA W FESTIWALU:
👁‍🗨 dbamy o bezpieczeństwo swoje i innych uczestników
👁‍🗨 zakrywamy usta i nos maseczką
👁‍🗨 dezynfekujemy dłonie płynem dezynfekcyjnym – weźcie go ze sobą na wszelki wypadek!
👁‍🗨 zachowujemy odstęp 2 metrów – weźcie ze sobą kolorowy szalik lub chustkę i dbajcie o kolorowy, bezpieczny odstęp od osób, z którymi nie mieszkacie
👁‍🗨 liczba osób na spektaklach jest ograniczona przepisami – decyduje kolejność przyjścia
👁‍🗨 przy wejściu otrzymacie opaski-wejściówki. Przy każdym spektaklu widzowie są liczeni
👁‍🗨 przepraszamy za utrudnienia i prosimy o wyrozumiałość. Bezpieczeństwo jest najważniejsze i jest OK!

 

WARTO WIEDZIEĆ:

FESTIWAL ON-LINE
ponieważ liczba widzów oglądających spektakle w realu będzie mniejsza niż ilość sympatyków Wertepu, będziemy udostępniać wydarzenia w transmisjach internetowych

MOBILNY PUNKT INFORMACYJNY
w widocznym z daleka namiocie będziecie mogli zasięgnąć informacji na temat bieżących wydarzeń festiwalowych oraz festiwalowych propozycji związanych z dostępnością

SPEKTAKLE SZEPTANE
specjalnie z myślą o osobach, które z powodu problemów ze wzrokiem, słuchem, wzrostem mają utrudniony udział w wydarzeniach kulturalnych, przygotowaliśmy pomoc „szeptaczy” – czyli osób, które dyskretnie opowiedzą, co dzieje się w spektaklu „Bałwanki”, „Szafa Show”, a nawet „Jemioła&Szwed”;
informacje w punkcie informacji festiwalowej

SPACER PERFORMATYWNY
chcemy, by na Wertepie każdy czuł się dobrze i pewnie, by festiwal był wydarzeniem dostępnym – dlatego spektakle poprzedzone będą wprowadzeniem, a widzowie poinformowani o przebiegu działań festiwalowych

HAJNÓWKA DOSTĘPNA
celem 30-miesięcznego projektu jest poprawa funkcjonowania Miasta Hajnówka w obszarze dostępności dla osób o szczególnych potrzebach poprzez wypracowanie, przetestowanie i wdrożenie nowego standardu świadczenia usług wraz ze zmianami w przestrzeni publicznej w obszarze kultury i turystyki we współpracy z partnerem włoskim z Matera

 

Organizator: Stowarzyszenie Kulturalne “Pocztówka”
Organizator zastrzega sobie prawo do zmian w programie

 

Współorganizator: Hajnowski Dom Kultury

 

Strona festiwalu: www.wertepfestival.pl

kiedy

(Niedziela) 14:00 - 21:00

organizator

Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”e-mail: biuro@pocztowka.eu, tel: +48 513 172 746 Projekt realizowany ze środków: Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

X