fot. Joanna Rafalska

Poznaj Hajnówkę Centralną!

O idei

Hajnówka Centralna powstaje w budynku dawnego dworca kolejowego, przekazanego przez miasto Stowarzyszeniu Kulturalnemu „Pocztówka”, wybranej jednogłośnie przez lokalne NGO-sy. Rozpoczęta rewitalizacja ma na celu oddanie obiektu w użytek artystów i organizacji pozarządowych, oferując szeroki wachlarz funkcji – od biurowych, warsztatowych i wystawienniczych, po unikalne miejsce imprez kulturalnych i rezydencji artystycznych, finalnie tworząc centrum wolontariatu, edukacji młodzieży i osób starszych, aż po lokalny klaster kultury.

Planowane funkcje: 
edukacja, NGO, wolontariat, teatr, kino studyjne, wystawy, rezydencje artystyczne, bank rzemiosł, pokoje gościnne, pracownie, co-working i inne…

W Hajnówce Centralnej już od października można zwiedzać wystawę stałą pt. „Historie utkane z nici”, o której więcej przeczytać można tutaj: www.pocztowka.eu/wystawa-stala-2020

W Hajnówce Centralnej znajduje się także biuro naszego Stowarzyszenia.

Strona projektu: www.hajnowkacentralna.eu

Prace trwają!

Do tej pory udało nam się przywrócić do stanu używalności pierwsze piętro w drugiej części budynku. Prace nadal trwają. Od wiosny zdążyliśmy wymienić elektrykę, wstawić szyby w okna, wyrównać i odmalować ściany, wyremontowaliśmy również kuchnię i łazienki. 

W kolejce czekają pomieszczenia na parterze oraz część dworca, w której kiedyś znajdowała się poczekalnia, bar oraz kuchnia. 

 
Dzięki Narodowemu Instytutowi Wolności, od którego dostaliśmy mini-dotację mogliśmy wykonać podstawowe prace remontowe w naszym nowym biurze w budynku byłego Dworca PKP, m.in. zamontować kontakty, klamki i pomalować ściany. Dziękujemy serdecznie! Działanie “Następny krok – nowe miejsce “Hajnówka Centralna” realizowane przez Stowarzyszenie Kulturalne “Pocztówka”, dofinansowane w ramach Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich, Priorytet 5 edycja 2020, Program Wsparcie Doraźne prowadzone przez Narodowy Instytut Wolności.
W sierpniu i wrześniu otrzymaliśmy dodatkowe wsparcie w postaci wolontariuszy z Europejskiego Korpusu Solidarności – Cool Creative Team, którzy przez 2 miesiące pomagali nam przywrócić budynek do stanu używalności. Pozostawili po sobie 5 projektów drewnianych okiennic, na które mamy nadzieję zdobyć dofinansowanie i zrealizować je, jak tylko będzie to możliwe. Odbyli szereg warsztatów z twórcami i artystkami ucząc się lokalnego rzemiosła. Wyjechali z nami do Rzeszowa na festiwal Wschód Kultury i wzięli udział w paradzie lampionów. Na koniec swojego pobytu zorganizowali jednodniową wystawę swojej twórczości pt. „Pangea”. Więcej o tym projekcie TUTAJ.
Również w ramach powyższego projektu wolontariackiego na drewnianych ścianach Hajnówki Centralnej powstał drewnal autorstwa Arkadiusza Andrejkowa /andrejkow.pl/. Postaci, które zostały uwiecznione na budynku to Nina i Mikołaj Bujnowscy – potomkowie pierwszych Hajnowian! Dziękujemy serdecznie Pani Eugenii za zgodę na wykorzystanie fotografii przedstawiającej jej mamę oraz Pani Mirosławie Piwowarczyk – prezesce Stowarzyszenia Potomków Pierwszych Hajnowian – za pomoc w wyłonieniu zdjęcia z potężnego archiwum.

Dowiedz się więcej!

X