HISTORIE UTKANE Z NICI

STARE RĘKODZIEŁO DLA PRZYSZŁOŚCI

„…Bywa, że najpiękniejsze historie opowiedziane zostają dopiero po latach. Podobnie bywa z rzeczami – są wokół nas, od zawsze, ale nabierają wartości dopiero z czasem. Wietrząc wiejskie szafy i kufry, otwieramy skarbce skrywające stare tkaniny. Każda z nich, to dzieło rąk ludzkich. To także historia – kobiety, rodziny, wsi. Otula ją opowieść – o wojnie, miłości, zwykłym życiu, którą warto ochronić przed zapomnieniem. Każda tkanina ma wartość emocjonalną i rodzinną, a wiele z nich także muzealną…”

Agata Rychcik-Skibińska

Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka” prowadzi od 2016 roku działanie „Historie utkane z nici – stare rękodzieło dla przyszłości”. Polega ono na opowiadaniu historii utkanej tysiącami nici przez pokolenia mieszkańców Podlasia. Zapisane są w makatkach, lnianych ręcznikach zdobiących ikony, tkanych chodnikach, wzorzystych kapach. Stanowią o barwności tego regionu. Niektóre z nich w symboliczny sposób oddają losy ich twórczyń, tkaczek z podhajnowskich wsi.

Podczas projektu odwiedzamy prywatne domy osób, które chcą nas ugościć. “Wietrzymy szafy”, rejestrujemy lokalne rękodzieło, któremu nie nadawano wielkiej rangi, bo kapy i obrusy, to tylko rzeczy użytkowe, ale my pomagamy dostrzec w nich unikatowość i piękno. Rozmawiamy też z ich właścicielami, a najciekawsze historie zapisujemy. Integrujemy młodych ze starszymi, twórców z odbiorcami. Uczymy się od siebie nawzajem podczas warsztatów. Organizujemy wystawy. Chcemy ocalać stare rzemiosło, po to by móc nadal z niego czerpać.

Zapraszamy do współpracy!

Projekt HISTORIE UTKANE Z NICI – STARE RZEMIOSŁO DLA PRZYSZŁOŚCI, realizowany w 2019 roku dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

grudzień, 2020

01gru10:0031(gru 31)16:00HISTORIE UTKANE Z NICIwystawa stała

01gru11:0013:00Projekt norweskikonferencja prasowa

12gru(gru 12)10:0013(gru 13)17:00Czego sztuka w Puszczy szukawarsztat dla dzieci i młodzieży

X