Projekt Norweski

oprawa graficzna: Piotr Herla
















fot: Joanna Rafalska
O projekcie dla niedowidzących
Dla osób niedowidzących przygotowaliśmy specjalny PDF z informacjami o naszym projekcie.
Plik do pobrania pod linkiem: https://drive.google.com/file/d/1M2HeazI8QtODo8vJV3qRRv8wjc0KZDL0/view?usp=sharing
„Następna Stacja – Sztuka blisko Ludzi / Next Stop – Art Close to People”
1.09.2020 – 31.12.2021
Główny cel międzynarodowego projektu, który realizuje Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka wraz z norweskim partnerem Studium Actoris to rozwój międzynarodowej współpracy kulturalnej przy dużym zaangażowaniu społecznym. Finalnym efektem będzie spektakl opowiedziany najbardziej uniwersalnym językiem – muzyki i tańca. Jego kanwą mają być nokturny i preludia Fryderyka Chopina. Premiera odbędzie się w Polsce w Hajnówce i w Norwegii w Fredrikstad. Poprzedzać ją będzie wiele wspólnych działań m.in.: szkolenia z przedsiębiorczości kultury, konsultacje pomiędzy instytucjami, spotkania twórców i publiczności, wiele prób. Wszystko to – mamy nadzieję – zaowocuje dalszą współpracą między artystami i miastami.
Dofinansowanie na projekt udzielone zostało w ramach Programu „Kultura”, Działanie 2 „Poprawa dostępu do kultury i sztuki” w ramach MF EOG 2014 – 2021.
Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.
Projekt został również dofinansowany ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podlaskiego.

Aktualnie na afiszu
Aktualne zapytania ofertowe /wpis z 20 kwietnia 2022 roku/
1.Stworzenie audiodeskrypcji spektaklu „Tańcz” na podstawie zapisu video.
Zlecenie obejmuje: stworzenie audiodesktypcji w postaci dokumentu word przeznaczonego do poźniejszego użytkowania: czytania przez audiodekryptorów lub nagrania wersji czytanej.
Czas nagrania: 70 min.
Uwaga: Konieczność konsultacji audiodeskrypcji z reżyserem spektaklu i uwzględnienie sugestii zmian.
Czas realizacji usługi: do 28.04.2022 r.
2. Przeprowadzenie szkolenia artystów w kwestii otworzenia pierwszej, własnej działalności gospodarczej. Tematyka szkolenia powinna poruszać kwestie pozyskiwania dofinansowania na działalność artystyczną ze środków publicznych.
Czas realizacji usługi: do 28.04. 2022 r.
Miejsce realizacji szkolenia: on line
Zlecenie obejmuje przeprowadzenie 1 szkolenia dla dwóch grup
Ilość godzin: 8h x 2 grupy
3. Usługa przeprowadzenia warsztatu „Ewaluacja artystyczna projektu”
Miejsce realizacji szkolenia: on line
Ilość godzin: 4
Efekt finalny: wymagane materiały edukacyjne w formacie pliku tekstowego
4. Usługa przeprowadzenia warsztatu „Ewaluacja współpracy z partnerem”
Miejsce realizacji szkolenia: on line
Czas realizacji usługi: do 30.04.2022 r.
Ilość godzin: 4
Efekt finalny: wymagane materiały edukacyjne w formacie pliku tekstowego
5. Usługa przeprowadzenia warsztatu „Ewaluacja księgowa projektu finansowanego ze środków publicznych”
Miejsce realizacji szkolenia: on line
Czas realizacji usługi: do 30.04.2022 r.
Ilosć godzin: 4
Wraz z konusltacją raportu projektu
Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka” z wizytą studyjną w Norwegii /wpis z 17 listopada 2021 roku/
Fredrikstad, 80-tysięczne miasto, jedno z ważniejszych centrów kultury w Norwegii, było celem wizyty studyjnej przedstawicieli Stowarzyszenia Kulturalnego „Pocztówka”. Trwała ona od 13 do 16 listopada 2021 roku.
W wizycie wzięło udział 7 osób zaangażowanych w tworzenie Hajnówki Centralnej – Stacji Kultury, przedsięwzięcia, które ma integrować lokalną społeczność dzięki działaniom artystycznym.
W trakcie wizyty odbyły się dziesiątki spotkań i prezentacji. W ich trakcie grupa z Polski dowiedziała się, że niewielkie Fredrikstad buduje mocną markę i bogaci się dzięki kulturze. To działania twórców, których miasto zaprasza do realizacji swoich projektów, są motorem napędowym przemian gospodarczych i magnesem, który rokrocznie przyciąga tu ponad milion turystów.
Pierwsze z cyklu spotkań przeprowadził dr Matthew Patrick James Lynch, profesor nadzwyczajny w dziedzinie Przedsiębiorczości i Innowacji w Høgskolen i Østfold. Rozmowa w Urzędzie Miasta Fredrikstad z Ingarem Guttormsenem, doradcą projektowym w sektorze kultury, poświęcona była strategii rozwoju przedsiębiorczości w kulturze. Ekspert objaśniał krok po kroku jak mieszkańcom norweskiego miasta udało się za pomocą kultury przyciągnąć do Fredrikstad młodych ludzi, przemysły kreatywne, znaczące festiwale i turystów. Polska grupa odwiedziła też lokalne placówki kultury (w tym teatry), poznała ich zespół i najważniejsze realizacje.
Dla uczestników wizyty zaskoczeniem było to, że Norwegowie planują działania kulturalne z pięcioletnim wyprzedzeniem. Finansowanie kultury odbywa się w połowie ze środków miejskich, w połowie zaś – z wojewódzkich. Placówki kultury mają też własne przychody, dzięki którym mogą realizować nowatorskie przedsięwzięcia. Współpracują ze sponsorami i z przemysłem. Podkreślają, że trzymają się przy tym „zasady długości ramienia” – zachowują dystans między artystami a sponsorami i politykami, by zachować niezależność. Sztuka aktywizuje miasto i przestrzenie miejskie.
Doświadczenie Norwegów i dobre praktyki jakie zaprezentowali, grupa aktywistów z Polski zamierza wykorzystać do budowania strategii działań lokalnych w kulturze i rozwijania publiczności. Niezwykle ważny był też wymiar społeczny wizyty. Szczególnie w czasach wirtualnej rzeczywistości, spotkanie w realu miało podwójną wartość. Pozwoliło ono na zrozumienie różnic kulturowych, a jednocześnie pokazało, że nie są one nie do pokonania. Jest nadzieja, że dzięki projektowi uda się nawiązać trwalszą współpracę między Fredrikstad, a Hajnówką.
Uczestnicy wizyty studyjnej:
Agata Rychcik-Skibiński
Joanna Troszczyńska-Reyman
Beata Kubiszyn-Puka
Małgorzata Bukowska-Siegiel
Andrzej Smoliński
Karolina Koseska-Mikołajuk
Joanna Rafalska
Premiera „Tańcz” w Norwegii – oklaski na stojąco /wpis z 12 listopada 2021 roku/
Norweska premiera międzynarodowego spektaklu „Tańcz” odbyła się 11 listopada w Fredrikstad. I był to mocny polski akcent w Skandynawii w rocznicę Niepodległości. W Norwegii twórcy przedstawienia – Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”, A3 Teatr i Studium Actoris zagrali „Tańcz” dwukrotnie. Za każdym razem artyści nagradzani byli oklaskami na stojąco.
Fredrikstad to niespełna osiemdziesięciotysięczne miasto, wpisane ze względu na urokliwą starówkę na listę Unesco. Słynie w z wydarzeń kulturalnych, które latem przeciągają tu nawet milion turystów. Zaangażowany jest w nie teatr Studium Actoris, norweski partner projektu.
Premiera polsko-norweskiego spektaklu obyła się w małej, ale przytulnej sali Gamlebyen Kulturhus. Zapełniła się ona widownią do ostatniego miejsca. Premierowe przedstawienie obejrzało około 50 osób. Wśród widzów byli też przedstawiciele samorządu Fredrikstad, lokalnych instytucji kultury oraz ambasady RP.
Ze względu na to, że 9 historii rozgrywających się na scenie opowiadanych jest nutami Chopina i tańcem (tangiem) bariera językowa nie istniała, a spektakl, w którym najważniejszą rolę grają emocje zrozumiały była dla wszystkich. To muzyka kreowała główny przekaz, dramatyczne zwroty, postacie.
Brawa po premierze brzmiały bardzo długo, co jak na powściągliwych Skandynawów było wyrazem dużego uznania. Padały tylko pochlebne komentarze, w których przewijało się stwierdzenie, że międzynarodowa kooperacja przyniosła zupełnie wyjątkowy spektakl, głęboko poruszający i prawdziwy. Widzowie byli pod wrażeniem, że w ciągu godziny, bez jednego słowa udało się artystom wywołać „porażający efekt”, podjąć tak trudne tematy jak np.: wciąż akceptowalna przemoc wobec kobiet.
Kolejne przedstawienie „Tańcz” (12 listopada) odbyło się w tym samym miejscu, znów przed kompletem na widowni. Reakcja publiczności była podobna – długie owacje na stojąco i wzruszenie, zaskoczenie formą, profesjonalnym wykonaniem, wirtuozerią grających na żywo muzyków.
Twórcy „Tańcz” mają nadzieję, że spektakl będzie pokazywany jeszcze na innych europejskich scenach. Symultaniczna opowieść o przeobrażeniu to historia zrozumiała pod każdą szerokością geograficzną. Udowadnia, że kultura może być skoncentrowanym nośnikiem najważniejszych tematów i idei.
Sukces “Tańcz” w Warszawie! /wpis z 27 października 2021 roku/
Podlaska produkcja teatralna tanecznym krokiem zdobyła warszawską scenę podczas tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu. Na dodatek bez jednego słowa. Polsko-norweski spektakl „Tańcz” zbudowany jest na muzyce Chopina i tangu, na zaskakujących interakcjach między 9 aktorami – ich mikrodramatach i groteskowych przeobrażeniach. Premierę w Warszawie obejrzało ponad 150 osób.
Oficjalna premiera spektaklu miała miejsce 26 października w Ursynowskim Centrum Kultury „Alternatywy” podczas 21 edycji Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Mimu.
Spektakl przyjęty został bardzo gorąco. Tango trwało jeszcze długo po jego zakończeniu. Kiedy aktorzy zaprosili publiczność, by dołączyła do milongi, wielu widzów zatańczyło na scenie swoje tango.
Spektakl – w ocenie widzów – harmonijne łączy rożne kody kulturowe, przede wszystkim nokturny Chopina i tango. Choć geograficznie są odległe, czerpią z kultury ludowej, z zasłyszanych pieśni, lokalnych muzycznych motywów i rytmów. „Tańcz” to też epitafium dla wielkiej Piny Bausch.
– Przedstawienia, które realizuje Dariusz Skibiński zawsze charakteryzują się oryginalną poetyką, fantastycznym poczuciem absurdu i zabierają widza w jego własną podróż. „Tańcz” to tak złożona, wielowątkowa realizacja, że jest po prostu prezentem dla naszego alternatywnego Festiwalu – mówił dyrektor artystyczny imprezy Bartłomiej Ostapczuk.
Premierę „Tańcz” poprzedziła konferencja prasowa online, która odbyła się 25.10.2021. Wzięli w niej udział: Agata Rychcik-Skibiński – producentka spektaklu (Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”), Dariusz Skibiński – reżyser spektaklu (Stowarzyszenie Kulturalne „Pocztówka”), Paolo Martini – aktor (Studium Actoris).
AUTORZY:
• Scenariusz, reżyseria: Dariusz Skibiński
• Scenografia, kostiumy: Ann-Karinn Myklebostadt
• Ruch sceniczny: Dariusz Skibiński
• Konsultacje choreografii tanga: Tomasz Ssak Sikora, Ewa Kołosowska, Edyta Jaroszewicz
• Muzyka: Targanescu
• Obsada: Grażyna Tabor, Paulina Szczęsna, Paulina Staniaszek, Henriette Blakstad, Paolo Martini, Henning Farner, Bartłomiej Ostapczuk, Maciej Zakrzewski
• Produkcja: Agata Rychcik-Skibiński
Polska premiera spektaklu “Tańcz”! /wpis z 1 października 2021 roku/
Polska premiera spektaklu “Tańcz” odbędzie się 26 października w Warszawie podczas Międzynarodowego Festiwal Sztuki Mimu. Serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników teatru.
Spektakl “Tańcz” to wysiłek międzynarodowego zespołu artystów z Polski (Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka) i Norwegii (Studium Actoris).
Oparty jest na nokturnach Fryderyka Chopina, ale przepisanych na popularne tanga. Stanowić ma także epitafium dla wielkiej postaci sceny – Piny Bausch. Pojawiają się w nim cytaty z różnych kompozytorów, nawiązania do milongi. Muzyczną oprawę przygotowało Trio Targanescu, które podczas prób dało pokaz swojej wirtuozerii i znakomitego zrozumienia tematu.
Jak mówi reżyser, Dariusz Skibiński, przedstawienie opowiada o sali balowej, gdzie tańczy się milongi, czyli tanga. Na sali tej każdy przeobraża się w tego kim chciałby być, co często jest bardzo odległe od tego kim jest w zwykłym życiu.
Scenografię opracowała Ann-Karin Myklebostad. Swój surowy pomysł oparła głównie na grze luster i zwielokrotnionych odbiciach, które oddają atmosferę milongi.
Premiera spektaklu odbędzie się 26 października o godz. 19.00 w Ursynowskim Centrum Kultury (ul. Indiry Gandhi 9) w Warszawie. Na 11 listopada zaplanowana jest premiera norweska w Fredrikstad.
Próby otwarte i pokaz specjalny „Tańcz!” w Hajnówce /wpis z 1 października 2021 roku/
Stowarzyszenie Kulturalne Pocztówka i Studium Actoris, partner projektu z Norwegii, zapraszają hajnowian na próby otwarte spektaklu “Tańcz” i przedpremierowy pokaz specjalny. Odbędzie się on 15 października w Nadleśnictwie Hajnówka w Starej lokomotywowni – ul. Kolejki Leśne 12.
Próby otwarte dla publiczności ruszają już 11 października. Reżyserowi spektaklu, Dariuszowi Skibińskiemu zależy, by w popołudniowych spotkaniach uczestniczyli także mieszkańcy Hajnówki. Chce, by poczuli się częścią projektu. Zwykle widzowie przychodzą na premierowe wydarzenie, podczas gdy bardzo wiele dzieje się także w trakcie przygotowań do niego. Obserwowanie artystycznych zmagań i wysiłków pomaga lepiej i głębiej odbierać teatr.
Publiczność będzie mogła również spróbować swoich sił w tangu, które jest przewodnim motywem przedstawienia. Chętni powinni zapowiedzieć swoją obecność pisząc na: biuro@a3teatr.pl. Wtedy ustalone zostaną dokładne godziny prób.
Efekt końcowy – pierwsze publiczne przedstawienie „Tańcz” – hajnowianie będą mogli zobaczyć 15 października podczas pokazu specjalnego, który odbędzie się o godz. 18:00 w w Nadleśnictwie Hajnówka w Starej lokomotywowni – ul. Kolejki Leśne 12. Zapraszamy serdecznie!
Pierwsze próby “Tańcz” na żywo /wpis z 8 września 2021 roku/
Od 12 do 20 września 2021 r. aktorzy z Polski i Norwegii mogli wreszcie odbyć próby do spektaklu “Tańcz” na żywo.
Do Hajnówki przyjechali Paolo Martini – aktor i prezes partnerskiej organizacji “Studium Actoris” z Fredrikstad, Henning Farner – aktor, Henriette Blakstad – aktorka oraz Ann-Karin Myklebostad – scenografka.
Próby odbywały się w Hajnówce Centralnej – Stacji Kultury. Praca była bardzo intensywna i efektywna. Artyście nieraz spędzali na sali prób więcej niż 10 godz. Ale udało się podczas tygodnia pracy (czerpiąc i opierając się na wcześniejszych spotkaniach online) przygotować około 40 minut spektaklu, z czego reżyser Dariusz Skibińskie jest bardzo zadowolony.
Premiera już 26 października w Warszawie.
Wyszeptany spektakl – finał warsztatów z audiodeskrypcji /wpis z 7 sierpnia 2021 roku/
W szkoleniu z audiodeskrypcji teatralnej, realizowanych w ramach norweskiego projektu, wzięło udział 10 osób. Prowadziła je dr Izabela Mrochen, uznana ekspertka w tej dziedzinie. Sprawdzianem zdobytych umiejętności było wyszeptanie dla niedowidzącej publiczności spektaklu „Plan lekcji” podczas tegorocznego, XIII Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep.
Przystąpiło do niego 3 uczestników szkoleń. Spektakl dla osób niewidzących i niedowidzących zagrany został 6 sierpnia na scenie Hajnówki Centralnej – Stacji Kultury. Jak zauważyła dr Mrochen, jej uczniowie zostali od razu rzuceni na głęboką wodę, ponieważ „Plan lekcji” to jedno z trudniejszych przedstawień jakie można sobie wyobrazić do audiodeskrypcji. Nie pada w nim ani jedno słowo, akcja dzieje się równolegle na trzech planach i jest bardzo dynamiczna.
Osoby, które przystąpiły do tego wymagającego sprawdzianu, to m.in. licealistki z Hajnówki. Oliwia Fedorów i Jagna Samojlik wymieniały najtrudniejsze aspekty sztuki teatralnej audiodeskrypcji:
- trzeba nadążyć z akcją, która czasami jest bardzo szybka;
- teatr to sztuka żywa, każde przedstawienie jest inne, nie można więc kierować się rutyną, należy być bardzo czujnym, śledzić uważnie grę aktorską i reagować na nieoczekiwane zmiany w stosunku do scenariusza;
- można opowiadać tylko o tym co się widzi, nie należy nic sugerować, lepiej unikać porównań, trzeba uchwycić jak najwięcej detali.
Uczestnicy warsztatów cieszą się ze zdobycia nowej, trudnej i bardzo specjalistycznej umiejętności. Przyznają też, że nauka teatralnego szeptania pozwoliła na zupełnie inny odbiór spektaklu, niż wtedy, kiedy zasiadły na widowni.
Finał szkoleń biznesowych dla młodych artystów /wpis z 7 sierpnia 2021 roku/
Wiosną 2021 młodzi artyści wzięli udział w szkoleniach na temat tworzenia modelu biznesowego w obszarze sztuki. Prowadził je Andrzej Smoliński z 4C Centrum Ekonomii Społecznej w Szczecinie oraz Stowarzyszenia Liderów i Fundraiserów. 5 sierpnia ich biznesowe koncepcje oceniali organizatorzy dużych teatralnych imprez w Polsce. Udzielili także pomocnych rad i zaprosili na swoje wydarzenia.
Zaprezentowało się 5 młodych twórców, którzy zajmują się różnymi rodzajami sztuki scenicznej. Są też na różnym stopniu zaawansowania w swojej pracy.
Autorskie pomysły na biznesowe działania przedstawili:
- Kuba Łazarewicz opowiedział o teatrze robotycznym i swoim pomyśle łączenia na scenie sztucznej inteligencji z tradycyjną grą aktorską;
- Aleksandra Mazur chce rozwijać swój koncept, który łączy sztukę cyrkową (artystyczne pokazy bańkowe dla dzieci – bubbles show), działania scenograficzne i burleskę;
- Beata Kulaj-Guk z Olsztyńskiego Teatru Ulicznego, oferującego widowiska kuglarskie, taneczne, spektakle z użyciem ognia i szczudeł zastanawiała się jak z poziomu amatorskiego przejść na profesjonalny, bez utraty autentyczności, pasji i spontaniczności;
- Jerzy Solo Kozłowski, półfinalista polskiego “Mam talent” od kilku lat specjalizuje się w fireshow, lightshow i żonglerce szukał sposobów na artystyczne uatrakcyjnienie swoich widowisk;
- Urszula Motyka z Fundacja Sztukmistrze przedstawiła kilka pomysłów na nowatorskie podejście do widowisk cyrkowych.
Wśród ekspertów oceniających artystyczne koncepty byli:
- Agata Jagnicka i Przemysław Draheim z Toruńskiej Agendy Kulturalnej;
- Jakub Szwed z Fundacji Sztukmistrze;
- Dariusz Skibiński, dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep;
- Bartłomiej Ostapczuk, reprezentujący Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu;
- Izabela Jopkiewicz- Terek z Gdańskiego Archipelag Kultury.
Prezentacje mieli także oceniać organizatorzy zagranicznych imprez teatralnych. Jednak z uwagi na pandemię nie udało im się dojechać. Biznesowym konceptem młodych artystów, którzy wzięli udział w szkoleniu obiecali się przyjrzeć w listopadzie b.r.
STRATEGIE ROZWOJU NA NAJBLIŻSZĄ PRZYSZŁOŚĆ /wpis z 24 czerwca 2021 roku/
Zakończyliśmy pracę nad tworzeniem strategii, wedle których zamierzamy rozwijać Hajnówkę Centralną – Stację Kultury. Wiele miesięcy pracy pod okiem specjalistów zaowocowało dwoma dokumentami. Jeden dotyczy planu rozwoju publiczności, drugi to strategia rozwoju usług i finansowania działalności Hajnówka Centralna – Stacja Kultury 2022-2026
Obydwa ze sobą korespondują i się uzupełniają, a przede wszystkim otwierają przed hajnowską kulturą nowe perspektywy. Aktualnie trwa proces ich konsultowania ze społecznością lokalną – mieszkańcami Hajnówki, przedstawicielami mniejszości białoruskiej i organizacjami pozarządowymi z regionu. Wdrażanie obu strategii planujemy rozpocząć już w przyszłym roku.
Czytaj więcej
Największym wyzwaniem przed jakim stanęliśmy uruchamiając nową instytucję kultury było zapewnienie jej stabilnego finansowania. Do tej pory utrzymywaliśmy się dzięki projektom, zdobywając granty. Realizowaliśmy działalność artystyczną i edukacyjną, a równolegle własnymi silami prowadziliśmy remont budynku dawnego dworca. Podczas pracy nad strategią, przy wsparciu znakomitego doradcy NGO Andrzeja Sumińskiego dokładnie podliczyliśmy, co nam się w tym względzie udało i sami jesteśmy pod wrażeniem. Jednak finansowanie projektowe nie zapewnia bezpieczeństwa, ciągłości i rozwoju. Wypracowaliśmy więc wspólnie model finansowy Hajnówki Centralnej – Stacji Kultury, który jest próbą połączenia dwóch niezbędnych aspektów:
- działalności kulturalnej i społecznej, wynikającej z misji naszej organizacji, skierowanej do różnych, dokładnie zdefiniowanych grup odbiorców;
- usług komercyjnych związanych z obszarem kultury i sztuki, które opierają się na procedurach, powtarzalności, kontroli jakości i zapewniają stały dochód.
Opracowana strategia pokazuje jakie jeszcze możliwości finansowania moglibyśmy wykorzystać, by móc optymistyczne i spokojnie patrzeć w przyszłość. Wyłoniliśmy trzy najważniejsze:
- wynajem przestrzeni, a więc usługi hotelowe i noclegowe, wynajem sal warsztatowych i szkoleniowych;
- organizowanie na zlecenie podmiotów zewnętrznych np. firm i instytucji z regionu eventów w przestrzeni Hajnówki Centralnej wraz z pełną obsługą;
- prowadzenie działalności gastronomiczno-cateringowej.
Strategia będzie naszą mapą drogową, ale równie ważne jest to co wydarzyło się podczas pracy nad nią. Odkrywanie potencjałów jakie drzemią w zespole i miejscu przyniosło wiele zaskoczeń i radości. Uzmysłowiło nam też, że chcemy to robić.
Pozostaje jeszcze przekonać mieszkańców Hajnówki i regionu do tego, że Hajnówka Centralna – Stacja Kultury jest dobrem wspólnym. Kupowanie usług w tym miejscu, choćby kawy czy biletu na spektakl, oznacza, że chcą się dołożyć do jej utrzymania, że zależy im na tym, aby instytucja o ogólnokrajowych a nawet europejskich aspiracjach tu się rozwijała. W osiągnięciu tego celu pomoc ma druga ze strategii.
Plan budowania publiczności
Jednym z głównych założeń Hajnówki Centralnej jest bycie blisko ludzi. Faktyczne współtworzenie programu, uważność, wsłuchiwanie się w potrzeby zarówno lokalnej społeczności, jak i środowiska artystycznego w Polsce. Stowarzyszenie Kulturalne “Pocztówka” od blisko 15 lat prowadzi działania kulturalne i edukacyjne na Podlasiu i w kraju. Jest też rozpoznawalne jako organizator wędrownego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep. Ma więc swoją wierną publiczność i bazę, która stanowi punkt wyjścia do dalszego rozwoju.
Praca nad planem, w której wspomagała na nas Fundacja Impact rozpoczęła się od przyjrzeniu się zespołowi Hajnówki Centralnej “od zewnątrz” i “od wewnątrz”, wypunktowania mocnych i słabych stron. Na tej podstawie powstała wizja. Oto jej robocze zręby:
„Prezentujemy spektakle i organizujemy wydarzenia, które nigdy nie miałyby szans w tym miejscu zaistnieć, gdyby nie Hajnówka Centralna. Dlatego przychodzą tu ludzie w różnym wieku i wielu profesji zainteresowani kulturą. Chcą oglądać spektakle, ale też spędzić wspólnie czas, wymieniać opinie w grupie. Przed i po wydarzeniach będzie czas na towarzyskie rozmowy między uczestnikami. Panuje tu przyjazna, pełna otwartości atmosfera. Każdy jest mile widziany!”
Wizje tę realizować będziemy przez konkretne działania, tworząc miejsca i zdarzenia, na które zaprosimy różnych odbiorców:
- teatr w Hajnówce Centralnej / spektakle dostępne dla wszystkich zainteresowanych, zarówno mieszkańców miasta jak i turystów oraz odbiorców z innych regionów. Planujemy nieoficjalne spotkania przed i po spektaklu, wprowadzające widzów w świat konwencji teatralnej, umożliwiające rozmowy z artystami przy kawie.
- art rezydencje / hostel to miejsce otwarte dla artystów, kreowane także poprzez ich obecność. Młodzi artyści z Polski i UE będą mogli korzystać z przestrzeni, których potrzebują do swoich działań. Spędzając w Hajnówce Centralnej miesiąc lub dwa wzbogacą to miejsce, stworzą swoiste art centrum, znane nie tylko w Polsce, ale i UE.
- kawiarenka ma być miejscem tętniącym życiem. Publiczność będzie przychodzić tu w związku z wydarzeniami artystycznymi, ale też niezależnie od nich: na kawę i ciastko, porozmawiać. Regularnie odbywać się tu mają spotkania kawiarenki językowej.
- dzielenie i wynajem przestrzeni polegać będzie na udostępnianiu atrakcyjnych, dobrze wyposażonych pomieszczeń: sal na warsztaty, konferencje, próby. Odbywać się to będzie na zasadzie barteru lub bezpłatnie (np. dla NGO) lub odpłatnie według cennika, by pokryć koszty mediów i zarobić na działalność statutową.
- WERTEP Festiwal już jest marką o międzynarodowej rozpoznawalności. Wywołuje najlepsze emocje, ma wiernych fanów. Oferuje program artystyczny na najwyższym poziomie. Obywa się cyklicznie, w plenerze. Dostępne jest dla wszystkich zainteresowanych. Przyciąga wielu ludzi spoza regionu.
Na podstawie opracowanego planu stworzymy teraz serię działań, do których zaprosimy lokalną społeczność i inne grupy publiczności, by razem z nami współtworzyły Hajnówkę Centralną. Będziemy to robić małymi krokami, ale systematycznie. Tak, by cały czas “uczyć się” naszych publiczności i dawania im możliwości poznawania nas.
Szkolenie z tworzenia modelu biznesowego dla artystów /wpis z 10 kwietnia 2021 roku/
– mamy 10 miejsc dla młodych artystów /18-35 lat/ związanych z teatrem: aktorzy, reżyserzy, scenografowie, itd.
– 4 dni warsztatów on-line,
– 32 godziny zajęć w okresie MAJ-LIPIEC /dokładne termin zostaną ustalone do 15 maja/.
– nauczysz się tworzenia własnej oferty biznesowej,
– praktycznych ćwiczeń z zakresu budowania relacji z klientem i prowadzenia spotkań,
– 6 najlepszych twórców będzie miało okazję zaprezentować swoją ofertę podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep przed gronem promotorów z Polski i zagranicy /początek sierpnia 2021/.
– wyślij mail na adres: aplly.hajnowka.centralna@gmail.com,
– masz czas do 30 KWIETNIA,
– dołączyć CV i list motywacyjny /w CV interesuje nas człowiek, jego pasja, problemy i plany/.
Spektakle szeptane – bezpłatne szkolenie z audiodeskrypcji teatralnej /wpis z 10 kwietnia 2021 roku/
Podczas spektaklu szeptanego przy osobach niewidzących siedzi specjalista, który opowiada im ze szczegółami (ale szeptem, żeby nie przeszkadzać innym) o tym, co się wydarza na scenie. W ramach warsztatów, poza opanowaniem teorii i techniki, planujemy też sprawdzenie umiejętności na żywo. Podczas letniego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep uczestnicy będą szeptać jeden ze spektakli pod kuratelą ekspertki, która na bieżąco będzie sprawdzać postępy i korygować błędy.
– mamy 10 miejsc dla osób zainteresowanych audiodeskrypcją i wspieraniem osób z niepełnosprawnościami.
– 3 dni warsztatów online (każdego dnia przewidziane są 4 godziny zajęć) i jeden dzień praktyki podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep
– szkolenie teoretyczne odbędzie się w czerwcu 2021 (dokładne terminy ustalone będą po 15 maja, czyli po zebraniu grupy), dzień praktyczny planowany jest na przełomie lipca i sierpnia 2021.
– dowiemy się przed jakimi barierami stają osoby niewidzące i niedowidzące w teatrze i jak sobie z nimi radzą
– poznamy dobre praktyki dotyczące audiodeskrypcji teatralnej i filmowej
– przygotujemy skrypt wraz z najważniejszymi elementami opisu (kto, co, jak, gdzie, kiedy, w tym: wygląd postaci, strój, mimika, gesty, miejsce akcji, scenografia, koloryt, itp.);
– przećwiczymy zdobyte umiejętności praktycznie podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Wertep na podstawie uprzednio wypracowanego skryptu.
– wyślij mail na adres: aplly.hajnowka.centralna@gmail.com
– masz czas do 15 maja 2021 roku
– dołącz CV i list motywacyjny (w CV interesuje nas człowiek, jego pasja, problemy i plany).
Rozpoczęliśmy tango! /wpis z 14 kwietnia 2021 roku/
Z końcem lutego rozpoczęliśmy próby do spektaklu „Tańcz”, który przygotowujemy razem z naszym norweskim partnerem Studium Actoris. Uczymy się tańczyć i przygotowujemy muzykę. Aktorzy z Norwegii na razie tylko za pośrednictwem internetu.
Spektakl tworzony na kanwie utworów Chopina i tanga musi być grany z muzyką na żywo. Podczas prób Trio Targanescu w składzie Katarzyna Klebba, Arnold Dąbrowski, Paweł Paluch buduje przestrzeń dźwiękową. Jak się okazuje, można harmonijnie połączyć chopinowskie nokturny z argentyńskimi tańcami. Muzycy wykorzystują na scenie fagot, skrzypce, fortepian, altówkę i perkusję. Instrumentaliści i reżyser przedstawienia Dariusz Skibiński mają już w głowie całą muzykę.
Zaczęliśmy też naukę kroków tanga. Nauczycielem jest mistrz tego tańca – Tomasz Sikora. Próby w Hajnówce Centralnej – Stacji Kultury trwają wiele godzin i są bardzo wyczerpujące. Bierze w nich udział 10 osób. Aktorów z Norwegii zastępują na razie wolontariusze „Pocztówki”. Mamy nadzieję, że już pod koniec maja odbędziemy w Fredrikstad próby w pełnym składzie.
Konferencja Studium Actoris /wpis z 3 lutego 2021 roku/
3 lutego 2021 roku partner projektu Studium Actoris z Fredrikstad zorganizował konferencję prasową na temat projektu „Next Stop – Art Close to People / Następna Stacja – Sztuka Blisko Ludzi”.
Konferencja odbyła się online. Uczestniczyli w niej Paolo Martini ze Studium Actoris, Jon-Ivar Nygård, burmistrz Fredrikstad oraz Dariusz Skibiński i Agata Rychcik-Skibiński ze Stowarzyszenia Kulturalnego Pocztówka, polskiego lidera projektu. Przysłuchiwało się jej ponad 30 osób, głownie w Norwegii, ale też z Polski. Dotyczyła oczywiście realizacji międzynarodowego spektaklu w trudnych covidowych warunkach oraz przybliżała ideę grantów norweskich.
Paolo Martini, prowadzący konferencję powiedział:
– Choć tego nie planowaliśmy bierzemy udział w pionierskim przedsięwzięciu i musimy podejść do tego odpowiedzialnie i kreatywnie.
Przyznał, że w sytuacji, gdy wiele teatrów zawiesza działalność, też mieli taką myśl, ale postanowili iść do przodu i na tyle na ile się da robić swoje.
Teatr zasadza się na relacjach, emocjach, interakcji. Tymczasem w związku z pandemią wszystko przeniosło się do sieci i praca nad spektaklem odbywa się za pośrednictwem szklanego ekranu, co oczywiście zmienia odbiór i wrażliwość.
– Musimy więc nauczyć się używać internetowych narzędzi do tworzenia sztuki i wypracować nowe standardy. Wszyscy teraz jesteśmy w tej samej sytuacji – startujemy w nieznane z tego samego poziomu. To poniekąd także nasza szansa – dodała Agata Rychcik-Skibiński, koordynatorka projektu.
Mimo zamknięcia granic twórcy są optymistami i zamierzają w terminie i w dwóch krajach: Polsce i Norwegii wystawić sztukę opartą na muzyce Chopina i tangu.
Jak powiedział podczas konferencji Jon-Ivar Nygård – burmistrz Fredrikstad:
– Kultura jest jak odcisk palca, po którym rozpoznaje się tożsamość. Bardzo wiele mówi o swoich czasach.
Pełny zapis konferencji można zobaczyć tutaj:
Szkolenia na temat przedsiębiorczości kultury i rozwoju publiczności /wpis z grudnia 2020 roku/
W grudniu 2020 roku członkowie Stowarzyszenia Kulturalnego Pocztówka odbyli cykl szkoleń w ramach projektu „Next Stop – Art Close to People / Następna Stacja – Sztuka blisko Ludzi”. Warsztaty z uwagi na pandemiczne okoliczności prowadzone były online. Miały charakter zamknięty. Wzięło w nich udział pięciu członków „Pocztówki”. Dotyczyły dwóch bloków tematycznych. Andrzej Smoliński z 4C Centrum Ekonomii Społecznej w Szczecinie oraz Stowarzyszenia Liderów i Fundraiserów przedstawił zasady kierujące przedsiębiorczością kultury. Z kolei Agata Etmanowicz, założycielka Fundacji Impact przeprowadziła serię szkoleń na temat rozwoju publiczności.
W tym projekcie ważny jest również rozwój kadry. W najbliższym czasie w planach mamy realizację dwóch szkoleń: „Rozwój publiczności” oraz „Przedsiębiorczość w kulturze”. Udział w nich wezmą członkowie naszego stowarzyszenia. A wszystko po to, by jak najlepiej przygotować działania „Hajnówki Centralnej – Stacji Kultury”!
Dziękujemy wszystkim za uczestnictwo w konferencji prasowej na temat projektu „Next Stop – Art Close to People / Następna Stacja – Sztuka blisko Ludzi”. Dzięki temu, że odbyła się on line mogli wziąć w niej udział artyści z Norwegii. Wygląda na to, że jesteśmy na początku wielkiej kulturalnej przygody, po której nic już nie będzie takie same ani w Hajnówce ani w Fredrikstad.
Transmisję konferencji prasowej można obejrzeć na Facebooku Stowarzyszenia.
Z pandemicznym poślizgiem – jak wszystko w 2020 roku – podpisaliśmy 27 października 2020 w Warszawie umowę z Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację niniejszego projektu. Wszyscy – my i nasz norweski partner – czekaliśmy w starterach, ale już możemy działać. Zaczynamy więc od konferencji prasowej, na której wyjaśniamy do czego zdążamy i po co. Choć bardzo byśmy chcieli, nie możemy z powodu pandemii zaprosić dziennikarzy do Hajnówki Centralnej. Stacja Kultury, gdzie jest nasza baza główna, ale będziemy z tego miejsca transmitować konferencję online za pośrednictwem platformy zoom:
www.zoom.us/j/97026253387?pwd=T3UrUEVoM0FIcmdwVSsxelpXVXN1Zz09
Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych 1 grudnia 2020 o godz. 11:00 przed monitory.
Zapis konferencji udostępnimy na naszym facebookowym profilu: www.facebook.com/StowarzyszenieKulturalnePocztowka